چگونه از خانه خود در برابر برق ناگهانی محافظت کنیم؟
تعریف ارت در آیین نامه
بهترین تعریف برای زمینی کردن یا ارتینگ چیست؟
دسامبر 11, 2022
تست مقاومت سیستم زمین
نحوه انجام تست مقاومت خاک و مقاومت سیستم الکترود زمین
ژانویه 2, 2023

چگونه از خانه خود در برابر برق ناگهانی محافظت کنیم؟

اضافه بار الکتریکی چیست

آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که چرا تلویزیون هوشمند جدید شما ناگهان دیگر کار نمی‌کند؟ دلیل آن می‌تواند افزایش ولتاژ برق ناگهانی در خانه باشد. هرگز نمی‌توانید تشخیص دهید که برق ناگهانی چگونه می‌تواند بر روی لوازم خانگی شما تأثیر بگذارد.
در چنین شرایطی، هر وسیله‌ای که به پریز برق متصل باشد، تحت شوک الکتریکی آسیب می‌بیند. همچنین ممکن است برق ناگهانی در سرتاسر خانه شما پخش شود و به تدریج تمام ابزارهای الکتریکی از دسکتاپ گرفته تا پخش کننده DVD و یخچال را بسوزاند؛ بنابراین، درک برق ناگهانی و نحوه جلوگیری از آن در خانه بسیار مهم است. اضافه بار الکتریکی می‌تواند منبع خارجی هم داشته باشد، یکی از مخرب ترین عوامل ایجاد برق ناگهانی، رعد و برق است. سرج ارستر یا برقگیر یکی از تجهیزاتی حفاظتی در برابر برق ناگهانی ناشی از صاعقه است.

فهرست مطالب

از خانه خود محافظت کنید
  1. برق ناگهانی چیست؟
  2. چه چیزی باعث بروز برق ناگهانی می شود؟
  3. حفاظت از سیستم در مقابل برق ناگهانی چیست؟
  4. چگونه از خانه خود در برابر برق ناگهانی محافظت کنیم؟
  5. جمع بندی

برق ناگهانی چیست؟

برق ناگهانی در خانه به افزایش ناگهانی و موقتی ولتاژ مدارهای الکتریکی گفته می‌شود که در نهایت منجر به تخریب و آسیب‌های جبران ناپذیر به دستگاه‌های الکترونیکی می‌شود. هنگامی که دستگاهی نتواند از توان بهینه خود استفاده کند، جریان و توزیع آن افزایش می‌یابد. به همین منوال این توان به دستگاه‌های مختلف هدایت می‌شود و آنها را از بین می‌برد.
برق ناگهانی یکی از دلایل اصلی تخریب زودرس دستگاه‌های الکتریکی است. وقتی این اتفاق می‌افتد، مهم نیست که دستگاه چقدر کوچک یا بزرگ باشد چرا که در هر صورت تحت تأثیر برق ناگهانی قرار می‌گیرد. بر اساس گزارش‌های انجمن ملی تولیدکنندگان برق منابع موجود در حوزه‌های خانگی و تجاری ۶۰ تا ۸۰ درصد از موارد برق ناگهانی را تشکیل می‌دهند؛ بنابراین، انجام اقداماتی مانند نصب محافظ برق یا استخدام پیمانکاری که بتواند راهی برای محافظت از سرمایه‌های شما بیابد بسیار مهم است.

چه چیزی باعث بروز برق ناگهانی می‌شود؟

همانطور که قبلاً مشخص شد، برق ناگهانی زمانی اتفاق می‌افتد که ولتاژ بسیار زیادی در سیستم الکتریکی وجود داشته باشد. حتی اگر این ولتاژ فقط برای کسری از ثانیه افزایش یابد، آسیب‌های به جا مانده مادام العمر است؛ بنابراین، درک دلایل مختلف بروز برق ناگهانی در خانه بسیار مهم است تا بتوانید از آنها دوری کنید.

مطالب مرتبط: راهنمای انتخاب و نصب برقگیر

اضافه بار الکتریکی چگونه ایجاد می‌شود؟

زمانی اتفاق می افتد که سعی کنید جریان بیش از حد را فقط از یک مدار خارج کنید. ممکن است با استفاده بیش از حد از سیم‌های داخلی یا وصل کردن چندین دستگاه یا حتی بدتر از آن، استفاده از دستگاه‌های الکتریکی فراتر از سطح آمپر مدار اتفاق بیفتد. همه این‌ها می‌تواند باعث اضافه بار الکتریکی و بروز برق ناگهانی در خانه شود زیرا مدار برق ممکن است در معرض افزایش ناگهانی ولتاژ قرار گیرد.

رعد و برق

اگر سیستم الکتریکی در معرض رعد و برق قرار گیرد، عملکرد آن تا حد زیادی به خطر می افتد. هنگامی که رعد و برق به سیستم الکتریکی برخورد می‌کند، سیستم نمی‌تواند بار بیش از حد جریان طاقت فرسا را تحمل کند. در نتیجه، یک سنبله بزرگ ایجاد و منجر به بروز برق ناگهانی می‌شود. به همین دلیل است که وقتی رعد و برق شدید در آسمان است، باید تمام وسایل برقی را از برق بکشید.

اضافه بار الکتریکی

سیم‌کشی ضعیف

سیم کشی جزء حیاتی در توزیع برق است؛ اما سیستم سیم کشی اگر بدون محافظ یا آسیب دیده باشد، دستگاه‌های الکتریکی شما احتمالاً در برابر برق ناگهانی آسیب پذیر می‌شوند؛ بنابراین، باید مراقب باشید که:

  1. خروجی‌ها بوی سوختگی یا علائم سوختگی ندهند
  2. کلیدهای مدار اغلب قطع نشوند
  3. صداهای ارتعاشی از پریزها خارج نشود

رفتن برق

هنگامی که شبکه برق رسانی به مشکل می‌خورد یا رعد و برق شدید در آسمان وجود دارد، می‌توانید انتظار قطع برق را داشته باشید. با این حال چنین اتفاقی بسیار آسیب است است زیرا هنگامی که برق مجدداً وصل می‌شود، حرکت ناگهانی جریان ممکن است منجر به بروز برق ناگهانی در خانه شود.

حفاظت از سیستم در مقابل برق ناگهانی چیست؟

برق ناگهانی هنگامی که به اندازه کافی بزرگ باشد، می‌تواند به دستگاه‌های الکترونیکی آسیب دائمی نیز وارد کند. در چنین مواردی، یک محافظ برق ناگهانی خانگی مفید خواهد بود. این محافظ به جریان الکتریکی اجازه می‌دهد تا از طریق خروجی آن به تمام دستگاه‌هایی که به آن متصل هستند، وارد شود.
هنگامی که افزایش ناگهانی ولتاژ اتفاق می افتد، سیستم محافظ الکتریسیته‌ی اضافی را به سیم ارت انتقال می‌دهد. این سیم‌های ارت به موازات دو سیم دیگر – داغ و خنثی – قرار دارند. این سیم‌ها برای ایجاد مسیری طراحی شده‌اند که در هنگام خرابی سیم‌های داغ یا خنثی، جریان به راحتی منتقل شود. پیگیری نوسانات برق در خانه بسیار مهم است تا بدانید چه زمانی سیستم حفاظت برق را تعویض کنید. به طور کلی، سیستم‌های با کیفیت بالا می‌توانند چندین سال دوام بیاورند.
همچنین می‌توانید در صورت استفاده‌ی شدید از این محافظ‌ها آن‌ها را به سیم‌های داخلی وصل کنید. اگرچه مجبور نیستید همه چراغ‌ها و فن‌ها را به سیستم حفاظتی وصل کنید، با این حال، این کار راهی مناسب برای محافظت از دستگاه‌هایتان در برابر برق ناگهانی است.

چگونه از خانه خود در برابر برق ناگهانی محافظت کنیم؟

نوسانات الکتریکی می‌تواند با سوزاندن اجزای مهم به مدار برق تلویزیون و رایانه آسیب برساند. بهترین راه برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از برق ناگهانی این است که هنگام طوفان شدید یا قطع برق، دستگاه‌ها را از برق جدا نگه دارید.
محافظ های برق ناگهانی برای محافظت از تجهیزات رایج در برابر ولتاژهای پایین بسیار کارآمد هستند؛ اما وقتی صحبت از دستگاه تهویه یا یخچال می‌شود، برای روشن و خاموش کردن کمپرسور به انرژی زیادی نیاز است.
در نتیجه، ولتاژ افزایش می‌یابد که می‌تواند با سیستم‌های حفاظتی با کیفیت نیز کنترل شود. علاوه بر این، باید خطوط برق و سیم‌کشی‌ها را به دقت زیر نظر داشته باشید تا مطمئن شوید که هیچ نشانه‌ای از نوسانات قابل مشاهده خارجی ندارند.

جمع بندی

با وجود انواع دستگاه‌های الکتریکی در خانه، بدیهی است که به دنبال اقداماتی برای جلوگیری از صدمه دیدن آن‌ها خواهید بود. خوشبختانه با دستگاه های حفاطظت برق، حفاظت از دستگاه‌های بالکتریکی خانه شما تبدیل به امری آسان می‌شود. این دستگاه ها از تمام دارایی‌های شما در برابر اثرات مخرب نوسانات برق ناشی از اضافه بار الکتریکی، قطع برق یا رعد و برق محافظت می‌کند.

785 total views, 2 views today

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *