صاعقه گیر الکترونیکی تندر Thunder
صاعقه گیر الکترونیکی تندر Thunder
دسامبر 30, 2020
صاعقه گیر الکترونیکی امگا Omega
صاعقه گیر امگا – صاعقه گیر الکترونیکی Omega
ژانویه 11, 2021

صاعقه گیر الکترونیکی لیوا ( Liva )

صاعقه گیر الکترونیکی لیوا Liva

صاعقه گیر لیوا (صاعقه گیر الکترونیکی LIVA )

صاعقه گیر الکترونیکی لیوا (صاعقه گیر الکترونیکی LIVA) با دارا بودن میله برق گیر فعال – جذب کننده صاعقه در اولین زمان انتشار می‌باشد. قطعات فلزی به کار رفته در صاعقه گیر لیوا برای جذب رعد و برق از جنس استیل بوده و در برابر مواد شیمیایی مقاوم هستند. این ویژگی منحصر به فرد باعث می‌شود صاعقه گیر در شرایط محیطی سخت به طور طولانی و همانند روز اول به کار خود ادامه دهد.

میله صاعقه گیر مدل LIVA با داشتن الکترود در نوک خود باعث می‌شود در زمان تغییرات در میدان الکترواستاتیک و الکترومغناطیسی به وجود آمده در هوا عمل جذب رعد و برق را انجام دهد. شفت میانی صاعقه گیر LIVA که عایق می باشد با اثرات رعد و برق با ولتاژ بالا به وجود آمده و دفع این اثرات مقابله می‌کند. قدرت الکتریکی به وجود آمده در ابرهای جو از ۱۰ تا ۲۰ کیلو ولت بر متر به شکل بار الکتریکی متراکم ایجاد می‌شود. هنگامی که میدان الکتریکی در رعد و برق به حد خود در ابرها می‌رسد در حدود ۵۰ کیلو ولت بر متر، میله برق گیر این جریان‌ها را خنثی و از ایجاد تنش جلوگیری می‌کند.

یون‌های به وجود آمده از این شوک شدید، جریان‌ها را از طریق الکترودها تخلیه می‌کند. این یون ها از تراکم مابین دو ابر تشکیل می‌شود. در زمانی که جریان الکتریکی به وجود آمده تغییر و یا قدرت الکتریکی افزایش یابد این شوک از افزایش ابرهای در حال رشد به صورت رعد و برق تخلیه خواهدشد. میله رعد و صاعقه گیر – صاعقه گیر – مدل LIVA با حائل بودن در بین ابر و زمین این خطرات را بدرستی کاهش می‌دهد. پس از این فرآیند و دفع صاعقه، صاعقه گیر الکترونیکی مدل LIVA مجددا آماده انجام عملکرد خود خواهد بود. در ادامه با سیستم عملکردی صاعقه گیر لیوا بیشتر آشنا شوید.

فهرست مطالب

صاعقه گیرهای اکتیو چرا ارائه شدند؟

با توجه اینکه سیستم‌های صاعقه گیر قفسی و صاعقه گیر میله‌ای ساده نتوانستند رضایت کارشناسان را صد در صد جلب کنند، امروزه سیستم‌های صاعقه گیر جایگزینی ارائه شده‌اند که توانسته اند این خلا را پر کنند. یکی از آن‌ها، سیستم صاعقه گیر اکتیو است. صاعقه گیرهای مختلفی با این فناوری تولید شده اند که با اصول عملکرد Early Streamer Emission (ESE) طراحی شده‌اند.

عملکرد میله‌های صاعقه گیر که بر اساس سیستم (ESE) یا انتشار زودهنگام جریان کار می‌کنند:

بدنه میله: بخش‌های فلزی میله صاعقه گیر، که کار انتقال صاعقه را برعهده دارند از جنس فولاد ضدزنگ هستند و در برابر هرگونه واکنش شیمیایی و خوردگی مقاوم می‌باشند. این ویژگی میله صاعقه گیر موجب حفظ پایداری و دوام آن در برابر عناصر سنگین طبیعی می‌شود.
سیستم عملکردی- میله صاعقه گیر اکتیو لیوا مؤثر در برابر میدان الکتریکی جو ، مطابق اصول ESE عمل می‌کند. انرژی سیستم از تغییرات چگالی بین میدان‌های الکترواستاتیکی و الکترومغناطیسی تأمین می‌شود.

میله‌های صاعقه گیر شامل چهار مؤلفه اساسی هستند:

  •  ترمینال دریافت صاعقه
  • بدنه شامل الف) تونل یونی، ب) مدار انرژی
  • پوشش انتهایی
  • آداپتور اتصال برق گیر

برخی از تست‌ها و مجوزهای دریافتی برای صاعقه گیر های اکتیو لیوا 

 تست ولتاژ استاندارد برخورد

این صاعقه گیرها در آزمایشگاه‌های فشار قوی دانشکده برق و الکترونیک دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) تست شده است. ولتاژ برخورد صاعقه تست شده بین ۱۰۲۰ و ۱۶۷۵ کیلوولت مثبت و منفی تست می‌شود، و مقدار مناسبی تلقی می‌شود.

زمان جهش ولتاژ برخورد صاعقه (At)

روش تست:
۱- زمان جهش ولتاژ برخورد صاعقه (هشدار انتشار زودهنگام) ، مطابق استانداردهای NFC 17-102 (ضمیمه C) در آزمایشگاه METU دانشکده برق روی میله صاعقه گیر اعمال شد. همچنین مجوزهای استانداردهای مربوطه برای صاعقه گیر دریافت شدند.
۲- تست زمان جهش ولتاژ برخورد (هشدار جریان اولیه) ، طبق استانداردهای IEC 61083-1، IEC 60060-1 و NFC 17-102 (ضمیمه C) در آزمایشگاه‌های CNAS (llac-MRA) به صاعقه گیر اعمال شدند. این آزمایشگاه دارای مجوزهای بین المللی است. نتایج مستندشده برای مطابقت دهی با استانداردهای مربوطه تهیه شده‌اند.

تست ولتاژ برخورد صاعقه گیر با جریان شدید (جریان اتصال کوتاه، کیلوآمپر)

۱- صاعقه گیر با جریان‌های برخورد به اندازه ۲۵ کیلوآمپر در آزمایشگاه‌های فشار قوی دانشکده برق و الکترونیک METU تست شد. مشخص شد که کیفیت عملکردی صاعقه گیر دچار تضعیف یا تغییر نمی‌شود.
۲- صاعقه گیر در آزمایشگاه‌های SIGMA به ازای پالس‌های جریان ۱۱ کیلوآمپر تست شد، و مشخص شد که کیفیت عملکردی صاعقه گیر دچار تضعیف یا تغییر نمی‌شود.

تست دما (۴۰- تا ۱۲۰ + درجه سانتیگراد)

در آزمایشگاه‌های مجاز روی صاعقه گیرهای لیوا انجام شد مشخص شد که عملکردشان در این محدوده دمایی مختل نمی‌شود.
صاعقه گیرهای لیوا تست حفاظت در برابر انتقال برق به بخش‌های غیرامن و بدنه‌های صلب، و تست مقاومت در برابر رطوبت را طبق استانداردهای TS 3033 EN 60529 در آزمایشگاه‌های مورد تأیید سازمان مجوزدهی مشترک اروپا (EA)، و شرکت بین المللی مجوزهای آزمایشگاهی (ILCA) پشت سر گذاشته‌اند. با توجه به نتایج این تست‌ها، مجوز عملکردی مبنی بر سازگاری صاعقه گیر لیوا با این معیارها صادر شد.

استاندارد GOST

ین صاعقه گیرها استاندارد منطبق با سند GOST را دریافت کرده اند.

مجوز CE

این صاعقه گیرها ، مجوز CE را مطابق اسناد استاندارد اروپایی دریافت کرده اند.

صاعقه گیر اکتیو لیوا 

صاعقه گیر اکتیو لیوا، بر اساس اصل انتشار زودهنگام جریان صاعقه (ESE) عمل می‌کند. بخش‌های فولادی هدایت کننده صاعقه از فولاد ضدزنگ (Inox) مقاوم در برابر خوردگی و واکنش شیمیایی ساخته شده‌اند. این ویژگی موجب دوام و پایداری صاعقه گیر در برابر شرایط سخت طبیعی در طولانی مدت می‌شود، بگونه ای که صاعقه گیر مثل روز اول باقی می‌ماند.

سیستم عملکردی

سر صاعقه گیر بر اساس اثر میدان الکتریکی جو و قانون انتشار زودهنگام جریان صاعقه (ESE) عمل می‌کند. انرژی سیستم از تغییرات چگالی میدان الکترواستاتیکی و الکترومغناطیسی هوا بدست می‌آید. ترمینال هوا، همانطور که در شکل نشان داده شده است زمین می‌شود، و نسبت به محور مرکزی عایق بندی شده است. در طرف دیگرش مولد صاعقه فشار قوی با پتانسیل آزاد وجود دارد.

صاعقه گیر لیوا مدل LAP-CX040

روش ایجاد حفاظت

شدت میدان الکتریکی جو در صورت وجود ابرهای باردار با چگالی بالا به ۱۰- ۲۰ کیلوولت/ متر هم افزایش می‌یابد.هنگامی که چگالی میدان الکتریکی به حدی می‌رسد که آغاز صاعقه از ابرهای باردار محتمل است (بالای ۵۰ کیلوولت/متر)، ترمینال هوایی صاعقه گیر از طریق مدار انرژی الکتریکی جو آن را ذخیره می‌کند و برخوردهای شدید و متوالی را ایجاد می‌کند. این برخوردها از طریق دو الکترود یونی، تخلیه شدیدی را در داخل تونل یونی ایجاد می‌کنند. یون‌های هدایت شده به سمت ابرهای باردار از تونل یونی ، مسیر اصلی انتقال بار بین سر صاعقه گیر و ابر را ایجاد می‌کنند.هنگامی که شرایط انتشار میدان الکتریکی تغییر کند، یا قدرت میدان افزایش یابد ، برخوردهای تخلیه‌ای اصلی از ترمینال هوا به سمت بالا حرکت می‌کنند، و تخلیه از طریق ابر تسریع می‌شود. این برخوردها قدرت تخلیه‌ای زیادی دارند و بدین ترتیب برق گیر، صاعقه را جذب می‌کند و این روند تا اتمام صاعقه ادامه می‌یابد.
صاعقه گیر اکتیو LAP-CX 040، با استفاده از مولد صاعقه فشار قوی، صرفاً در صورت وجود خطر صاعقه، شدت میدان الکتریکی بین ابر و زمین را افزایش می‌دهد. این سیستم به منزله مدار کنترل انرژی عمل می‌کند، و انتقال یونی در ولتاژهای بالا را امکان پذیر می‌کند.

قیمت صاعقه گیر لیوا ( قیمت صاعقه گیر Liva)

اطلاع از به روزترین قیمت انواع صاعقه گیر الکترونیکی Liva

شرکت Liva Group Electrics Electronics Construction Co.Ltd

مدل صاعقه گیرحداقل شعاع حفاظت در Level 1 و حداکثر شعاع حفاظت در Level 4قیمت به تومان (دارای % تخفیف فروش میباشد)
Liva CX 040(حداقل شعاع حفاظت 40 متر در لول 1 و حداکثر شعاع حفاظت 62 متر در لول 4)7,000,000
Liva CX 070(حداقل شعاع حفاظت 49 متر در لول 1 و حداکثر شعاع حفاظت 73 متر در لول 4)8,100,000
Liva BX 125(حداقل شعاع حفاظت 58 متر در لول 1 و حداکثر شعاع حفاظت 84 متر در لول 4)9,800,000
Liva BX 175(حداقل شعاع حفاظت 82 متر در لول 1 و حداکثر شعاع حفاظت 111 متر در لول 4)10,500,000
Liva AX 210(حداقل شعاع حفاظت 101 متر در لول 1 و حداکثر شعاع حفاظت 131 متر در لول 4)12,100,000
Liva DX 250(حداقل شعاع حفاظت 115 متر در لول 1 و حداکثر شعاع حفاظت 146 متر در لول 4)15,000,000
Liva PEX 220(حداقل شعاع حفاظت 155 متر در لول 1 و حداکثر شعاع حفاظت 188 متر در لول 4)لطفا تماس گرفته شود.

کاتالوگ انواع صاعقه گیر لیوا

تصاویری از انواع صاعقه گیر Liva

بخش فیلم های آموزشی

کلیپ معرفی انواع مدل های صاعقه گیر الکترونیکی Liva

خرید صاعقه گیر لیوا

برای خرید صاعقه گیر Liva و یا دریافت چک لیست تجهیزات صاعقه گیر با ما تماس حاصل فرمایید. همکاران ما آماده پاسخ دهی و مشاوره در خصوص کلیه اقلام و وسایل نصب صاعقه گیر و اجرای چاه ارت مورد نیاز پروژه های شما می باشند.

نمایندگی شرکت Liva Group

برای مشاهده محصولات لیوا و کاتالوگ آنها می توانید به سایت  Liva Group Electrics Electronics Construction Co.Ltd مراجعه نمایید .

5,962 total views, 2 views today

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *