کانتر صاعقه گیر
کانتر شمارنده صاعقه گیر آنالوگ / دیجیتال
ژانویه 11, 2021
چراغ هشدار دکل سولار
چراغ دکل
ژانویه 11, 2021

دکل صاعقه گیر

کلمپ صاعقه گیر به پایه و یا دکل

صاعقه یکی از حوادث طبیعی است که خسارت‌های مالی و حتی جانی زیادی را به همراه دارد. البته در سال‌های اخیر دکل‌هایی با عنوان دکل صاعقه گیر به وجود آمده اند که مشکلات و خسارت‌های ناشی از صاعقه را به حداقل می‌رسانند. امروزه برخی افراد برای جلوگیری از خسارت‌های صاعقه و حفاظت از ساختمان، تجهیزات و سیستم‌های خود، برای نصب دکل‌های صاعقه گیر اقدام می‌کنند. در ادامه به معرفی این دکل می‌پردازیم.

برای اطلاع از قیمت تجهیزات صاعقه گیر و خرید صاعقه گیر با ما تماس بگیرید یا به این صفحه مراجعه نمایید.

لیست قیمت اقلام صاعقه گیر

دکل صاعقه گیر
دکل صاعقه گیر

دکل صاعقه گیر چیست؟

 

این دکل، دکلی است که از افراد، ساختمان‌ها، سیستم‌ها و به طور کلی تجهیزات در برابر صاعقه و حوادث ناشی از آن حفاظت می‌کند. در واقع این دکل‌ها، قدرت رعد و برق و صاعقه را می‌گیرند و به زمین منتقل می‌کنند تا خطری انسان‌ها و ساختمان‌های اطراف را تهدید نکند. این دکل اجزای مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها وظیفه انجام کاری را بر عهده دارد. بروز نقص و مشکل در هر کدام از این اجزا، باعث می‌شود که این دکل کاربرد خود را از دست بدهد.

نصب دکل صاعقه گیر باید توسط متخصصان همین حوزه انجام شود؛ در غیر این صورت، خطراتی را به همراه خواهد داشت که احتمالا جبران نا‌پذیر است. در گذشته اهمیت دکل‌های صاعقه گیر برای افراد زیادی ناشناخته بود اما امروزه به دلیل اینکه افراد با خطرات صاعقه و تهدیدهای مالی و جانی که به همراه دارد آشنا شده اند، اهمیت بالای این دکل‌ها را درک می‌کنند.

نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها، مناطقی که در آن تجهیزات نظامی وجود دارد، کارخانه‌های مختلف و دیگر موارد از مکان‌هایی هستند که نصب دکل صاعقه گیر در آن‌ها ضروری است. برخورد یک صاعقه با چنین مکان‌هایی می‌تواند خسارت‌های بسیار بزرگی را به همراه داشته باشد و به همین دلیل است که از این دکل‌ها استفاده می‌کنند. در سال‌های گذشته هم مشاهده شده که برخورد صاعقه به ساختمان‌ها، خسارت‌های مالی و جانی را برای ساکنان آن ساختمان به وجود آورده است.

ویژگی‌های دکل صاعقه گیر

به طور کلی دکل‌های صاعقه گیر با توجه به نوع و کاربردشان، ویژگی‌های مختلفی دارند. اما برخی دکل‌های صاعقه گیر ارتفاعی بین ۱۵ تا ۴۰ متر دارند که با توجه به فضا و موقعیت استفاده متفاوت است.
پوشش آن‌ها معمولا گالوانیزه است و ساختاری چند وجهی دارد. پلکان‌هایی هم برای این دکل‌ها طراحی شده که افراد متخصص می‌توانند به بالای دکل دسترسی پیدا کنند و در صورت بروز مشکل، آن را برطرف نمایند.
برای کارهای مربوط به تعمیر و نگهداری دکل‌های صاعقه گیر هم معمولا هنگام نصب این دکل‌ها سبدی را در انتهای برج نصب می‌کنند. با انجام این کار فرایندهای مربوط به تعمیر و نگهداری از دکل راحت‌تر خواهد شد.

انواع دکل صاعقه گیر

دکل‌های صاعقه گیر انواع مختلفی دارند. در ادامه برخی از این دکل‌ها را به صورت مختصر به شما معرفی خواهیم کرد.

دکل‌های صاعقه گیر خود ایستا

دکل‌های صاعقه گیر خود ایستا به دو دکل خود ایستای سه پایه و چهار پایه تقسیم می‌شوند که در ادامه معرفی خواهند شد.

دکل‌های صاعقه گیر خود ایستای سه پایه و چهار پایه

دکل‌های سه پایه همانطور که از نامش پیداست، از ۳ پایه لوله‌ای و میلگردی تشکیل شده است؛ دکل‌ صاعقه گیر چهار پایه هم دکل‌هایی هستند که با پیچ و مهره به یکدیگر وصل شده اند.

دکل‌های صاعقه گیر مهاری

دکل‌های صاعقه گیر مهاری که در برخی مکان‌ها و محیط‌ها می‌توان آن را مشاهده کرد، توسط یک سیم به زمین یا تکیه‌گاهی که برایش مشخص شده است، متصل می‌شود.

جالب است بدانید که این نوع از انواع دکل صاعقه گیر وزن کمی دارد و به همین دلیل در تمام مکان‌ها می‌توان آن را نصب کرد. امروزه این نوع از دکل‌های صاعقه گیر بر روی برخی ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری قابل مشاهده است.
لازم به ذکر است که این دکل‌ها را بر روی زمین هم می‌توان نصب کرد. وزن سبک دکل‌های صاعقه گیر مهاری باعث شده است که قیمت کمتری نسبت به دیگر دکل‌ها داشته باشد.

انواع دکل صاعقه گیر
انواع پایه صاعقه گیر

تجهیزات صاعقه گیر

چک لیست تجهیزات صاعقه گیر با شعاع مشخص را در این صفحه مشاهده نمایید .

کاربرد دکل صاعقه گیر

این دکل‌ها کاربردهایی دارند که در ادامه برخی از آن‌ها را به شما خواهیم گفت.

کاربرد دکل صاعقه گیر

جلوگیری از بروز آتش‌سوزی

سیم‌کشی برق ساختمان‌ها و لوله‌های فلزی که در آن‌ها وجود دارد، خطرات زیادی دارند. در صورتی که صاعقه به این سیم‌ها و لوله‌ها برخورد کند، احتمال بروز آتش و حریق بسیار زیاد است.

اما در صورتی که دکل‌های صاعقه گیر در آن‌جا نصب شده باشند، انرژی صاعقه را دریافت می‌کنند و به زمین می‌دهند. به همین دلیل احتمال آتش‌سوزی و برخورد صاعقه با این سیم‌ها و لوله‌ها به کمترین حد ممکن خواهد رسید.

مهم‌ترین کاربرد دکل‌ صاعقه گیر هم همین جلوگیری از بروز آتش‌سوزی است که از به وجود آمدن خطرات مالی و جانی تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.

حفاظت از تجهیزات و سیستم‌های برقی

محافظت از تجهیزات برقی و الکترونیکی یکی دیگر از کاربردهای این دکل‌ها است. با نصب دکل صاعقه گیر در مکانی که تجهیزات برقی و سیستم‌های الکترونیکی قرار دارند، می‌توانید از این تجهیزات در برابر صاعقه محافظت کنید.

دکل‌های انتقال نیرو و ساختمان و دکل‌های مخابراتی که از تجهیزات برقی و الکترونیکی زیادی برخوردار هستند، باید از این دکل‌های صاعقه گیر استفاده کنند.

در همین سال‌های اخیر برخورد صاعقه با یک سری از ساختمان‌ها، موجب حریق و آتش‌سوزی شد. بدون شک چنین خساراتی علاوه بر مسائل مالی، جان انسان‌ها را نیز تهدید خواهد کرد.

تاثیرگذاری بر روی قیمت و ارزش ساختمان

بدون شک ساختمان و سازه‌ای که دکل صاعقه گیر در آن قرار داشته باشد، قیمت و ارزش بالاتری نسبت به دیگر ساختمان‌ها دارد. این دکل‌ها جزء تجهیزات و موارد حفاظتی هستند که موجب افزایش قیمت ساختمان خواهند شد.

قیمت دکل صاعقه گیر

قیمت دکل صاعقه گیر

اطلاع از به روزترین قیمت های انواع متعلقات صاعقه گیر و پایه / دکل

مدل متعلقات صاعقه گیر و پایه / دکلقیمت به تومان (دارای % تخفیف فروش می‌باشد)
پایه 5/0 متری + کانکتور + کلمپ 385,000
پایه فلزی 2 متری گالوانیزه گرم آنتنی1,100,000
پایه فلزی 5 متری گالوانیزه گرم آنتنی1,650,000
پایه فلزی 6 متری گالوانیزه گرم آنتنی1,950,000
دکل فلزی مهاری G35 / G45 (سکشن های 3 متری)لطفا تماس گرفته شود
دکل خود ایستالطفا تماس گرفته شود

تصاویری از پایه یا دکل صاعقه گیر

تصاویری از متعلقات پایه / دکل صاعقه گیر

جمع بندی

جمع بندی نهایی

برای خرید و نصب دکل صاعقه گیر حتما به اینکه دکل مورد نظر کیفیت بالا و تکنولوژی به روزی دارد، توجه داشته باشید. استفاده از دکل‌هایی که کیفیت بالایی ندارند، علاوه بر اینکه نمی‌تواند محافظ خوبی در برابر صاعقه باشد، حتی به تنهایی خطر آفرین است. صحت عملکرد فنی دکل‌ها باید قبل از نصب تایید شده باشد و حتما بعد از تایید کیفیت، خرید این دکل‌ها انجام شود.

برای مشاهده قیمت سایر تجهیزات سیستم ارت به مقالات زیر مراجعه نمایید :

2,026 total views, 2 views today

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *