شمش نول و ارت / تسمه / شینه
ژانویه 25, 2021
کلمپ و بست و اتصالات سیم و میله و تسمه
کلمپ ارت و اتصالات
ژانویه 26, 2021

بنتونیت و مواد کاهنده مقاومت ارت زمین

مواد کاهنده ارت زمین گروه R.O.M. و سوپر کاهنده Multi Action و سوپر کاهنده نانو S.A.R.

چرا به مواد کاهنده مقاومت ارت نیاز داریم؟

سیستم ارتینگ در زمین های سنگلاخی یا داری آهک و مواد مشابه آن که باعث افزایش مقاومت الکتریکی زمین می‌شوند به خوبی اجرا نمی‌شود. از این رو برای کاهش مقاومت الکتریکی زمین از مواد کاهنده مقاومت رمین استفاده می‌کنند. در گذشته برای کاهش مقاومت زمین از ترکیبانی مانند نمک و ذغال استفاده می‌شد بعدها با توجه به عدم پایداری و خسارات زیست محیطی که این روش داشت به مرور منسوخ شده و جایگزین بهتری از سوی طراحان ارائه شد. مواد ارائه شده، جاذب رطوبت خاک بر پایه مواد معدنی (clay based) هستند که از ترکیب مواد ساده ای چون خاک رس و بنتونیت چاه ارت (بنتونیت سدیم) به دست می‌آیند.

فهرست مطالب....

لیست قیمت بنتونیت و مواد کاهنده مقاومت ارت زمین

اطلاع از به روزترین قیمت های انواع بنتونیت و مواد کاهنده مقاومت ارت زمین

بنتونیت و مواد کاهنده مقاومت ارت زمین

ابعادمشخصاتقیمت به تومان (دارای % تخفیف فروش می‌باشد)
مواد کاهنده گروه لوم ROMکیسه 15 کیلویی75,000
مواد کاهنده مولتی اکشن Multi Actionکیسه 21 کیلویی65,000
مواد کاهنده سوپر کاهنده نانو SARکیسه 30 کیلویی65,000
مواد کاهنده LOMکیسه 15 کیلویی135,000
مواد کاهنده GIMکیسه 15 کیلویی162,000
مواد کاهنده CEMکیسه 15 کیلویی60,000
بنتونیت سوپر کاهندهکیسه 25/30 کیلویی35,000
بنتونیت اکتیو دارکیسه 30 کیلویی25,000
بنتونیت میکرو نیزهکیسه 30 کیلویی18,000
ژل کاهندهکیسه 10 کیلویی145,000
ذغال ارتکیسه 30 کیلویی85,000
سدیم/نمک ارتکیسه 40 کیلویی35,000

بنتونیت چیست؟

گِل سرشویی که در گذشته برای شست شو از آن استفاده می‌کردند، امروزه با شناخت خواص و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آن در صنایع مختلفی کاربرد پیدا کرده است. خاک بتونیت بخاطر ویژگی هایی چون؛ کلوییدی بودن و جذب سریع آب، توروم پذیری، حالت ژله ای، چسبندگی و پلاستیکی بودن کاربردهای فراوانی در صنایع دارد.
در اصل خاک بنتونیت در دو نوع وجود دارد:

سدیم دار یا متورم

بنتونیت سدیم دار را بخاطر خاصیت متورم شدن آن در حفر چاه بکار می‌برند. زمانی که با آب ترکیب شود انبساط پیدا کرده با چسبندگی بالا و حجم چند برابر شده خود مانع از ریزش دیواره چاه می‌شود.

 

کلسیم دار یا غیر متورم

این نوع بنتونیت در صورت ترکیب شدن با آب متورم نمی‌شود، به همین خاطر در صنعت حفاری کاربردی ندارد. بنتونیت کلسیم دار در مصارف بهداشتی و آرایشی،کشاورزی، سرامیک سازی، صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، صنعت نفت و … کاربرد دارد. البته با اضافه کردنکلرید سدیم به بنتونیت کلسیم دار می‌توان آن را به بنتونیت سدیم دار یا متورم تبدیل کرد.

بنتونیت سدیم دار

استفاده از بنتونیت سدیم دار در چاه ارت

بنتونیت در سیستم ارتینگ بخصوص چاه ارت مورد استفاده قرار می‌گیرد.  این ماده معدنی به دلیل داشتن خاصیت تیکسوتروپیک بعد از مدتی راکد ماندن حالت ژله ای به خود گرفته و شسته نخواهد شد. در شرایط عادی خشک نمی‌شود، رطوبت چاه را به خوبی حفظ می‌کند و از صفحه مسی چاه ارت و سایر تجهیزات محافظت کرده همه این مزایا در کنار مقاومت الکتریکی پایین آن، سازگاری با محیط زیست و قیمت به صرفه ‎اش بنتونینت (bentonite ) را به بهترین مواد کاهنده مقاومت زمین تبدیل کرده است. 

انواع مواد کاهنده مقاومت الکتریکی ارت استاندارد :

مواد کاهنده مقاومت زمین GIM یا GEM

به دلیل هدایت الکتریکی بسیار بالایی که GIM دارد برای زمینهای سنگلاخی با مقاومت بالا مناسب می‌باشد. ترکیبی از مواد معدنی و شیمیایی با پایه کربنی است که برای پر کردن اطراف هادی های ارت در سیستم ارتینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.
GEM با ترکیبات شیمیایی و معدنی خاصی خود ویژگی های منحصربه فردی دارد. GEM با وجود خنثی بودن ضریب هدایت الکتریکی بالایی دارد. کارایی سیستم ارتینگ را حد زیادی ارتقا می‌دهد. مناسب زمین‌هایی می‌باشد که مقاومت الکتریکی خاک آن بالا است، در این زمین‎ها احتمال شسته شدن سایر موادکاهنده مقاومت زمین (بنتونیت و ..) با آب‌های سطحی وجود دارد و اتصال بین هادی ارت و خاک زمین بسیار کم است.

مواد کاهنده  مقاومت ارت LOM

LOM که مخفف عبارت (LOW OHM MATERIAL) می‌باشد، در سیستم چاه ارت کاربرد دارد. بعد از حفر گودال چاه ارت و قرار دادن صفحه ارت در چاه، برای کاهش مقاومت زمین از موادی مشابه LOM استفاده می‌کنند. با این کار هم فضای اطراف الکترودها پر می‌شود و هم مقاومت خاک منطقه بهبود می‌یابد.
غالبا LOM در کیسه‌های ۱۵ کیلویی عرضه می‌شود. لوم پودری است که علاوه بر کاهش مقاومت اهمی زمین به انتقال اضافه بار زمین نیز کمک می‌کند. مواد شیمیایی به کار رفته در LOM اثرات مخرب زیست محیطی ندارند وجاذب رطوبت خاک هستند.

LOM چه ویژگی هایی دارد؟

 1. بهترین گزینه برای پر کردن چاه ارت در جنوب کشور
 2. خاصیت ترک نخوردن و هدایت الکتریکی بالا
 3. در الکترودها و هادی ها خوردگی ایجاد نمی‌کند
 4. شبکه ارت را پایدار تر می‌کند
 5. به محیط زیست آسیب نمی‌رساند

ژل کاهنده مقاومت الکتریکی زمینLOM

با توجه به اثرات خورندگی بالای نمک و اثرات مخرب مواد قدیمی، استفاده از مواد جدید برای کاهش مقاومت زمین در اولویت قرار گرفت. ژل ها و مواد مایع ترکیبات جدیدی هستند که در سیستم چاه ارت مورد استفاده قرار می‌گیرند. وظیفه اصلی این مواد کاهش مقاومت زمین در سیستم ارتینگ است. خاصیت ژلاتینی آنها باعث شده که خشک نشوند.
عملکرد بالای این مواد در کنار عدم خورندگی و میزان شستگی پایین باعث شده برای پرکردن چاه ارت نیز از آنها استفاده شود.

ویژگی های ژل کاهنده و مایع کاهنده مقاومت

کمک به ایجاد مقاومت الکترکی مطلوب زمین (نقش کاهندگی مواد)
طول عمر و پایداری طولانی مدت سیستم ارت نصب شده (نقش حفاظتی)
صرف مواد اولیه و هادی‌ های ارت کمتر (صرفه جویی در هزینه ها)

مواد کاهنده مقاومت زمین چه ویژگی باید داشته باشند؟

برای مواد کاهنده مقاومت زمین تا کنون استاندارد خاصی تعیین نشده است. بارز ترین علامت تضمین کیفیت این مواد نشان استاندارد است. اما به عنوان مجری یا کارفرمای اجرای سیستم ارتینگ بهتر است بدانید که ویژگی‌های اصلی این مواد شامل موارد زیر می‌باشد:

   • ایجاد مقاومت الکتریکی کم در زمین
   • عدم آسیب و خورندگی به الکترود ها
   • پایداری و ماندگاری شیمیایی بالا
   • شسته نشدن توسط آب‌های سطحی
   • نوسان در مقاومت ایجاد شده کم باشد
   • عدم ایجاد آثار مخرب زیست محیطی

برای ایجاد یک مقاومت پایداردر سیستم ارتینگ بایستی به جنس زمین نیز توجه شود و مواد کاهنده مناسب با زمین انتخاب شود. با رعایت این موارد می‌توان گفت سیستم ارت اطمینان بخش است.

تصاویری از بنتونیت و مواد کاهنده مقاومت ارت زمین

تصاویری از بنتونیت و مواد کاهنده مقاومت ارت زمین

6,627 total views, 2 views today

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *