ژل کاهنده مقاومت زمین
ژل کاهنده مقاومت زمین
فوریه 7, 2022
دستورالعمل اجرای چاه ارت
دستورالعمل اجرای چاه ارت
جولای 13, 2022

ارت بار و استوانه جوشی

ارت بار و ارت بار استوانه ای در سیستم ارتینگ چه عملکردی دارند؟

یکی از سیستم‌های پرکاربرد در ارتینگ بناها و ساختمان‌ها، حفر چاه ارت است. چاه ارت قادر است ایمنی ۱۰۰  درصدی را در برابر خطراتی چون صاعقه و اضافه بار جریان الکتریکی ایجاد کند و به این ترتیب ساختمان را از آتش‌سوزی مصون نگاه دارد. انتخاب اجزای چاه ارت و نصب اصولی تک تک اجزا در ارتقاء سطح ایمنی بسیار موثر هستند.

علاوه بر اینکه متریال مورد استفاده در مراحل تولید هر یک از اجزای چاه ارت باید استاندارد و با خلوص کافی باشند در انتخاب نوع اجزا نیز باید دقت شود و کاملا مطابق با نیاز  و شرایط بنا انتخاب شوند. برای اجرای سیستم ارتینگ کارآمد اجزای مختلفی نیاز است، شما می‌توانید لیست تجهیزات چاه ارت را  که قبلا در سایت نیرو ایستا قرار داده شده است را ببینید و با هریک از این اجزا آشنا شوید. همانطور که اشاره شد؛ سیستم ارتینگ در ساختمان با هدف محافظت از افراد و تجهیزات  راه‌اندازی می‌کنند. این سیستم باید با اصول و قوانین نظام مهندسی پیاده سازی و اجرا شود.
در میان تجهیزات مختلف چاه ارت ما ارت بار و استوانه جوشی را انتخاب نموده‌ایم، تا در این مقاله به تشریح جزئیات این دو عضو پرکاربرد چاه ارت بپردازیم. تا پایان همراه ما باشید.

ارت بار چیست؟

از ارت بار به جهت ایجاد نقطه مشترک برای سیستم اتصال زمین استفاده می‌شود. ارت بار مسی را باس بار و ترمینال ارت نیز می‌نامند. منظور از ایجاد نقطه مشترک به کمک ارت بار این است که؛ تعداد موردنیاز انشعاب از کابل ارتِ سیستم ارتینگ را به وسیله ارت بار به نقاط مختلف متصل می‌نماید. از این قابلیت ارت بار برای جدا سازی آزمایشی یک انشعاب نیز استفاده می‌کنند.

ارت بار یا ترمینتال ارت

جنس ارت بار یا ترمینال ارت 

ارت بار را بایستی از فلز مس با خلوص بالا تولید کنند که هدایت الکتریکی موردنیاز جهت ایجاد انشعاب را دارا باشد. ارت بار از چند بخش تشکیل می‌شود؛ باسبار که لایه بالایی، از جنس مس و سوراخ دار است، 
دوعدد مقره ارت بار و یک پایه فلزی که بهتر است از جنس  استنلس استیل (Stainless Steel) باشد. تولید ارت بار با جنس استنلس استیل باعث بالا بردن کیفیت و مقاومت ارت بار می‌شود اما بدون شک قیمت آن را نیز افزایش خواهد داد.
 (استنلس استیل که به فولاد ضد زنگ نیز معروف است. این آلیاژ قابلیت ترمیم خود را دارد! بخاطر مقاومت بالا در برابر هوا و رطوبت به لایه رویین نیز شهره است.) به دلیل ویژگی های ارت بار تولید شده با استنلس استیل از آن در شرایط آب و هوایی مرطوب مانند؛ تاسیسات منابع آبی و صنایع دریایی استفاده می‌شود.  قیمت ارت بار تولید شده از آلیاژ استنلس استیل مسلما بالاتر از ارت بارهایی است که جنس پایه آن‌ها از آلومینیوم و فولاد خواهد بود.

اندازه و عملکرد ارت بار (ترمینال ارت)

در خصوص اندازه ارت بار به این دلیل که می‌توان باسبار را برحسب نیاز سفارش داد، انعطفاف پذیری وجود دارد. از این جهت با توجه به نیاز (تعداد انشعاب مورد نیاز) طراحی و ساخته می‌شوند که مقرون به صرفه نیز خواهند بود.

عملکرد ارت بار

  • کیت پایه یا همان باس بار در سیستم ارتینگ برای ارائه یک نقطه مرکزی به کار گرفته می‌شود.
  • تقسیم کابل ارت به نقاط مختلف و ایجاد انشعابات مخالف از کابل ارت
  • تحمل بالا در برابر نیروی صاعقه
  • قابلیت براقراری ارتباط بن فیوز پروتکشن و خطوط
  • ایجاد اتصال بین چاه ارت و فیوز
ارت باس - استوانه جوشی

استوانه جوشی یا ارت باس بار

در سیستم ارتینگ اتصال سازه‌های فلزی (بدنه مخازن، ستون، پایه‌های دکل و …) به سیم ارت را به وسیله استوانه جوشی ایجاد می‌کنند. استوانه جوشی را با عناوین مختلفی همچون؛ ارت باس بار، استوانه فولادی، کلمپ سیم به ستون و کلمپ سیم به استراکچر نیز می‌شناسند. برای بهره‌گیری از استوانه جوشی، استوانه را به سازه فلزی جوش می‌کنند در مرحله بعدی سیم ارت از طریق کابلشو به پیچ بالای ارت بار استوانه‌ای متصل خواهد شد.

برای اتصال تسمه به استوانه جوشی نیز باید قسمتی از تسمه که می‌خواهید اتصال ایجاد شود را سوراخ کرده و با پیچ و واشر استوانه اتصال را ایجاد نماید.
ارت بار استوانه‌‎ای یا ارت باس بار را غالبا با مس خالص یا فولاد ضد زنگ (استنلس استیل) تولید می‌کنند. استاندارد اندازه ارت باس برای ارتفاع آن ۳ ، ۴ ، ۵ سانتی متر و برای قطر آن نیز ۴ و ۵ سانتی متر است. البته این امکان نیز وجود دارد با توجه به نیاز مشتری در اندازه‌های دیگری نیز تولید کنند.

عملکرد استوانه جوشی یا ارت باس بار

استوانه جوشی برای توزیع برق محلی با جریان بالا در تابلو ارت و محفظه‌های گذرگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند. مقاومت ارت باس بار در شرایط آب و هوایی و رطوبت بالا باعث شده که ویژگی خنک سازی هادی‌ها و قابلیت ضربه گیری در نقاط مختلف، بدون نیاز به ایحاد اتصال جدید را فراهم آورد.

در کل می‌توان گفت که ارت بار استوانه‌ای به عنوان یک هادی رسانای الکتریکی عمل می‌کند؛ به این صورت که نیروی الکتریکی را از فیدر های ورودی جمع‌آوری می‌کند و به وسیله فیدرهای خروجی نیروی الکتریکی موجود را توزیع می‌نماید. در یک ارت بار استوانه‌ای همه جریان الکتریکی وودی و خروجی با هم برخورد می‌کند، ارت باس از یک ایزولاتور و قطع کننده برخوردار است که در صورت بروز هر نوع مشکلی قطع کننده مدار مسدود خواهد شد و بخش معیوب میله به راحتی از مدار جدا می‌شود.

استوانه جوشی

در انتخاب ارت باس به چه ویژگی هایی دقت کنیم؟

 • ارت باس بار از چیدمان درستی برخوردار باشد.
 • تعمیر و نگهداری آن آسان و کم باشد.
 • ارت باس بار را ارزان نصب کنند.

چیدمان استوانه جوشی

ارت بار استوانه ای سیستم آسان و ساده‌ای دارد، یک میله باس و یک سوئیچ از اجرای اصلی ارت بار استوانه ای هستند. تمامی تجهیزات به کاررفته در ارت باس بار اعم از ترانسفورماتور، فیدرها و ژنراتور به میله باس متصل می‌شوند.

4,501 total views, 6 views today

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *