تفنگ پرتاب ارت
تفنگ پرتاب ارت
نوامبر 9, 2021
چهار ارت تستر برتر
ارت سنج و ارت تستر
دسامبر 1, 2021
پودر جوش کدولد

پودر جوش کدولد

پودر جوش کدولد نوعی پودر مخصوص جوشکاری احتراقی است که از مخلوط فلز Al و عنصر uC با مواد خاصی تهیه می‌شود. جوش احتراقی از انواع روش‌ های جوشکاری است که برای وصل کردن انواع هادی، صفحه، میله و… به قطعه‌ مسی به‌کار می‌رود.
جوش احتراقی به دلیل اینکه دارای تجهیزاتی است که به آسانی قابل جابه‌جایی هستند و نیز به‌خاطر هزینه کمتر و کارایی بالاتر، گزینه‌ خوبی برای یک اتصال قوی و مطمئن است.

جوش کدولد چیست؟

جوش کدولد برای ایجاد اتصال مستحکم و قوی بکار گرفته می‌شود. برای پیاده سازی جوش کدولد، باید از پودر مخصوص آن اشتفاده کرد در ادامه این مقاله با این پودر بیشتر آشنا می‌شوید.

نحوه استفاده از پودر جوش کدولد

برای جوشکاری با این روش ابتدا قطعات هادی‌ را در قالب مخصوص قرار دهید و آن‌ها را ببندید. سپس پودر را از محل آن به داخل قالب بریزید و فضا را با چاشنی مورد نظر که از تجهیزات جوش کدولد است، کاملاً اشغال کنید و در پایان به وسیله ابزار خاصی احتراق را ایجاد نمایید.
حرارت و دمای ناشی از آتش موجب تبدیل شدن پودر به مایع می‌شود و به این صورت باعث جوش دو قطعه به یکدیگر خواهد شد. بعد از جوشکاری به قالب زمان دهید سپس محل مورد نظر برای جوش را کاملاً تمیز ‌کنید.

موارد کاربرد پودر جوش احتراقی (کدولد)

از این پودر در جوشکاری احتراقی یا کدولد برای جوش و اتصال موارد زیر استفاده می‌شود:

  • اتصال سیم یا هادی به هادی
  • اتصال هادی به صفحه
  • اتصال هادی به لوله
پودر حرارتی جوش کدولد
  • موارد کاربرد پودر جوش کدولد

می‌توانید انواع مختلف این پودر را در بسته‌های ۴۵ گرمی، ۶۵ گرمی، ۱۰۰ گرمی، ۱۱۵ گرمی، ۱۵۰ گرمی ، ۲۰۰ گرمی و ۲۵۰ گرمی از بازار خریداری کنید.

  • جدول پودر جوش کدولد

میزان پودر بکار رفته در جوش کدولد نسبت به اندازه قالب جوش، دارای جدول‌ های مختلفی هستند. در زیر یکی از آن‌ها را شرح می‌دهیم. این جداول براساس وزن پودر تهیه می‌شوند.

وزن پودر براساس گرماندازه قالب جوش سیم به صفحه
6516
6525
9035
11550
11570
11595
پودر جوش کدولد برای اتصالات هادی

پودر جوش احتراقی

 

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، یکی از راه‌حل‌ های مناسبی که برای اتصال مقاوم فلزات وجود دارد‌، جوش توسط پودر جوش احتراقی (کدولد) است. این پودر باعث ایجاد یک جوش گرمازا می‌شود.
این پودر بیشتر در قسمت‌ های ارتینگ کاربرد دارد و استفاده می‌شود. امروزه این نوع روش‌ های جوش بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و رفته رفته جای جوش‌ های مکانیکی را خواهند گرفت.

مزیت‌ های پودر جوش احتراقی (کدولد)

این جوش یک فضای همدست و یکپارچه را در سیم‌ ها اجرا می‌کند. این پودر باعث ایجاد یک جوش محکم و قوی می‌شود‌ و مقاومت را در آن فضا افزایش می‌دهد. از نظر جریان الکتریکی نه تنها مشکلی ایجاد نمی‌کند بلکه موجب به‌وجود آمدن یک جریان الکتریکی قوی در بین سیم‌ ها می‌شود.

برای انجام جوش کدولد اقلام مختلفی نیاز است.

برای اطلاع از به روزترین قیمت های انواع قالب جوش کدولد ( احتراقی / اگزوترمیک ) سیم به سیم / صفحه / میله / آرماتور به این صفحه مراجعه نمایید.

جمع‌بندی

استفاده از این پودر در جوشکاری موجب می‌شود سطح در محل جوش به‌صورت یکدست باشد و جلوی نفوذ هرگونه آلودگی یا رطوبت را بگیرد. این دو ویژگی مهم، علاوه‌بر خصوصیاتی‌ که قبلاً ذکر شد باعث اهمیت دوچندان این نوع پودر جوش می‌شود و به همین دلیل در صنعت بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
بنابراین لازم است پودری که استفاده می‌کنیم حتما دارای تاییدیه‌ ها و استاندارد های لازم باشد و از نظر کیفی دارای ارزش بالایی باشد.

5,010 total views, 6 views today

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *