کلمپ و بست و اتصالات سیم و میله و تسمه
کلمپ ارت و اتصالات
ژانویه 26, 2021
جوش نقره ( آرگون ) سیم به صفحه
ژانویه 26, 2021

تابلو تست ارت ( ارت باکس )

تابلو تست ارت (ارت باکس) چیست؟

تابلو تست ارت یکی دیگر از الزمات اجرای سیستم ارتینگ استاندارد می‌باشد. ین بخش از سیستم ارت محفظه ای مکعبی شکل از جنس گالوانیزه در ابعاد ۲۵*۱۵است، که به آن ارت باکس نیز گفته می‌شود. سیم اصلی سیستم ارتینگ مجموعه پس از خروج از چاه ارت وارد تابلو تست ارت می‌شود. وجود شینه ارت در ارت باکس باعث می‌شود که سیم اصلی به خروجی های بیشتری تبدیل شود. به این ترتیب میزان جریان سیستم ارتینگ کنترل و خارج خواهد شد.
علاوه بر این از جعبه تست ارت به منظور اندازه گیری مقاوت الکتریکی که به زمین وارد می‌شود نیز استفاده می‌کنند. به طور کلی تابلو تست ارت از مواد گالوانیزه با روکش رنگی الکترواستاتیک تشکیل شده و ارتفاع مناسب جهت نصب آن ۱٫۵ متر است.

فهرست مطالب...

وظیفه اصلی ارت باکس

هر یک از اجزای سیستم ارتینگ وظایف منحصربه خود را دارند، جعیه ارت باکس نیز از این قاعده مثتسنا نیست. با نصب ارت باکس بر روی دیوار، سیم ارت اصلی که از طرفی به صفحه ارت متصل به و از طرف دیگر به شینه ارت داخل جعبه متصل است. در صورت ایجاد جریان یا بار الکتریکی اضافی در مجموعه ابتدا این بار به ارت باکس می‌رسد و در مرحله بعد به وسیله سیم مسی به صفحه ارت و در آخر به زمین منتقل می‌شود.

بر اساس استاندارد های جهانی تمامی سیستم های ارت بایستی از جعبه تست باکس و اندازه گیری استفاده نمایند. تا علاوه بر استفاده به عنوان محل قطع شوندگی، در صورت نیاز از جعبه ارت باکس برای انشعاب گیری استفاده کنند.

جعبه ارت باکس در دو نوع روکار و توکار عرضه می‌شود.
    1. ارت باکس روکار دیواری
    2. ارت باکس توکار (دفنی) حوضچه تست ارت

مزایای استفاده از جعبه ارت باکس

  • محافظت از مجموعه ساختمانی صنعتی در برابر بار اضافی
  • جلوگیری از بروز نوسان در دستگاه ها
  • استفاده بهینه از زمین به عنوان سریع ترین رسانای الکتریکی
  • جلوگیری از بروز خسارت

چنانچه این جعبه تست ارت استاندارد نباشد و به درستی کار نکند، سیستم ارتینگ نیز با مشکل مواجه خواهد شد و امکان بروز خطراتی وجود دارد. بنابراین در انتخاب تک تک اجرای سیستم ارتینگ بایستی دقت و سخت گیری بسیاری بکاربرد. بهترین راه برای انتخاب اجزای سیستم ارتینگ بهره مندی از مشاوره مهندسین با تجربه است.

لیست قیمت تابلو تست ارت ( ارت باکس )

اطلاع از به روزترین قیمت های انواع تابلو تست ارت ( ارت باکس ) و دریچه زمینی تست و بازدید چاه ارت

تابلو تست ارت ( ارت باکس ) و دریچه زمینی تست و بازدید چاه ارت

ابعادمشخصاتقیمت به تومان (دارای % تخفیف فروش می‌باشد)
تابلو تست ارت / ارت باکس - روکار و توکار20*25185,000
دریچه زمینی پلی اتیلن فشار ضعیف30*40195,000
دریچه زمینی پلی اتیلن فشار فشار قوی30*30235,000
دریچه زمینی بتنی32*32195,000
دریچه زمینی بتنی*60 و 40*40265,000
شما می توانید برای دریافت چک لیست تجهیزات چاه ارت به لینک زیر مراجعه نمایید :

دریچه زمینی چاه ارت

برای درک بهتر کاربرد و عملکرد دریچه زمینی ارت بطور خلاصه پیاده ساری سیستم ارتینگ ازنوع چاه ارت را تشریح می‌کنیم.

 

شناخت مراحل اجرای چاه ارت

بعد از حفر گودال چاه ارت در عمق و محل مناسب (رطوبت محل باید کافی باشد)، به نسبت سختی خاک محل ،محلول مواد کاهنده مقاومت زمین و بنتونیت با درجه غلظت مناسب را در گودال حفر شده می‌ریزند. این کار باعث کاهش مقاومت الکتریکی زمین می‌شود. پس از آن صفحه ارت مسی که سیم مسی ارت به آن متصل است را به طور عمودی در خاک قرار می‌دهند. اطراف آن را با خاک کاهنده پر می‌کنند و در ادامه برای پر کردن چاه ارت از خاک رس نیز می‌توان استفاده کرد. جهت سفت شدن خاک، مقدار زیادی آب روی آن اضافه می‌شود. در این مرحله دریچه زمینی چاه ارت را نصب می‌کنند که وظیفه ایجاد فضایی برای تست و بازدید چاه ارت را دارد.

انواع دریچه زمینی چاه ارت

دریچه زمینی بازدید چاه در واقع جعبه یا باکسی است که دارای شینه یا تسمه بوده و دو نوع از این دریچه در بازار عرضه شده است.

  • دریچه زمینی بتنی:

بدنه و درب این دریچه از جنس بتن است و غالبا در ابعاد ۳۲*۳۲*۱۸ و ۶۰*۴۰*۴۰ عرضه می‌شود. توانایی تحمل وزن زیر ۳ تن را دارد که مناسب پیاده رو ها طراحی شده است.

  • دریچه زمینی پلی اتیلن:

این نوع دریچه از جنس پلی اتیلن فشرده ساخته شده است. در ابعاد ۳۰*۳۰ و ۳۰*۴۰ عرضه شده و توانایی تحمل وزن بیش از ۳ تن تا ۵ تن را نیز دارد. دریچه زمینی پلی اتیلن هم قابلیت نصب در مسیر پباده رو و هم در مسیر سواری پرتردد را دارد.

تصاویری از جعبه ارت / ارت باکس

تصاویری از جعبه ارت / ارت باکس

9,140 total views, 5 views today

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *