صاعقه گیرهای پسیو و اکتیو چه تفاوتی با هم دارند
صاعقه گیر
انواع مدلهای صاعقه گیر LIVA
می 8, 2017
برخورد صاعقه با هواپیما
تاثیر صاعقه بر روی هواپیما
ژوئن 11, 2017

صاعقه گیرهای پسیو و اکتیو چه تفاوتی با هم دارند

تفاوت صاعقه گیرهای پسیو و اکتیو

صاعقه گیرهای پسیو و اکتیو چه تفاوتی با هم دارند ؟

برای مطالعه بیشتر در مورد انواع صاعقه گیرها به این لینک مراجعه نمایید .

فرانکلین در نیمه قرن ۱۸ ام میلادی آزمایشی انجام داد و مشخص گردید که یک میله ی فلزی نوک تیز ، بیش از سایر اشیا  هم اندازه یا میله های غیر فلزی صاعقه را به خود جذب می کند. بعدها که مسئله صاعقه با دیدگاه های علمی تر و مبانی تئوری مورد بررسی بیشتر قرار گرفت، مطلب فوق با بیان جدیدتری به شکل زیر مطرح شد :

میله فلزی نوک تیز شده، پیشرو بالارونده ( Upward Leader)  بیشتری را از خود ساطع می کند. کلیه اجسامی که در ناحیه پیشرو زیر ابر باردار قرار گرفته اند با توجه به تجمع بار الکتریکی در آنها ، از خود پیشرو بالارونده ساطع می کنند که این پیشرو در اشیا بلند تر و فلزی بیشتر است، از اینرو صاعقه به آنها اصابت می کند.

حال یک پایانه هوایی ( برقگیر ) را در نظر بگیرید، چنانچه ما برای افزودن به میزان پیشرو بالارونده تمهیدی اندیشیه باشیم ( مانند اتصال به برق ، استفاده از خازن یا استفاده از رادیو اکتیو) صاعقه گیر از نوع اکتیو ( فعال) خواهد بود زیرا میزان پیشرو بالارونده را مصنوعاٌ افزایش داده ایم و بنابراین مساحت بیشتری را پوشش خواهیم داد.

اما اگر پایانه هوایی(صاعقه گیر) حالت طبیعی خود را داشته باشد و ما برای افزودن به میزان پیشرو بالارونده اقدامی نکرده باشیم ( مثل یک میله ساده یا مش روی بام ، سیم آویخته یا یک سقف فلزی) صاعقه گیر از نوع پسیو( غیر فعال) خواهد بود زیرا میزان پیشرو بالارونده را افزایش نداده ایم و بنابراین مساحت پوشش کمتری خواهیم داد.

39,220 total views, 8 views today

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *