توصیه API
دسامبر 28, 2016

صاعقه چگونه ایجاد می شود ؟

صاعقه چگونه ایجاد می شود ؟

صاعقه یا رعد و برق نور شدید به همراه صدای بسیار زیاد تنها مشخصه های تعریف صاعقه می باشند که با نام های رعد و برق – تندر و … نیز از آن یاد می شود. وقتی که بار الکتریکی ایجاد شده در ابر ها بین زمین و ابر ها تخلیه میشود صاعقه رخ می دهد . البته این تخلیه بار اکتریکی بین خود ابر ها هم اتفاق می افتد. صاعقه یکی از قدرتمند ترین و عجیبترین اتفاقات روی زمین است و پدیده ایست که با تولید میلیارد ها وات انرژی همراه است. جریان برق در هر جسمی باعث ایجاد گرما می شود ولی میزان آن متفاوت است. که در هنگام برخورد صاعقه با زمین این مقدار ۲۰۰٫۰۰۰ درجه سلسیوس میباشد . این گرما برای ذوب کردن یک آجر نسوز کافی است.

نور تولید شده توسط صاعقه به قدری زیاد است که دیدن آن از فاصله ی ۱۰۰ کیلومتری چیز عجیبی نیست! صدا نیز همیشه همراه صاعقه بوده و هست ولی دلیل ایجاد آن چیزی جزشکافته شدن هوا و انفجار ناشی از برخورد صاعقه نیست. در واقع نور ایجاد شده صاعقه را برق و صدای آن را رعد می نامیم . همیشه صدای رعد دیرتر از مشاهده برق به گوش می رسد که با توجه به تفاوت سرعت صوت و نور کاملا عادی است! در هنگام رعد و برق نباید درون آب یا قایق بمانیم و اگر در مکانهایی مثل مترو هستیم نباید به اشیای فلزی دست بزنیم و در جا های مرتفع پناه گرفتن نیز کار دور از عقلی به شمار میرود.

برای حفاظت از خود و ساختمان ها در برابر صاعقه راه های ساده ولی مهمی مثل نصب صاعقه گیر بر روی ساختمان ها وجود دارد که امروزه بسیار مورد توجه است. صاعقه گیر با انتقال مستقیم برق ایجاد شده در محل برخورد به زمین باعث ایجاد کمتر حرارت و جلوگیری از آسیب به ساختمان می شود.

نمایندگی فروش انواع صاعقه گیر ایرانی و خارجی

شرکت مهندسی نیرو ایستا در سال۶۵ تاسیس شد و در زمینه های زیر فعالیت خود را آغاز نمود:
حفاظت از صاعقه، سیستم ارت و تامین تجهیزات و اجرای سیستم های صاعقه گیر الکترونیکی، خازنی، سیستم ارتینگ، چاه ارت، مواد کاهنده مقاومت ارت LOM بنتونیت و سیستم اعلام حریق و آنتن مرکزی.
این شرکت، نماینده انحصاری فروش صاعقه گیر الکترونیکی و خازنی، یونیزاسیون، ارستر و تجهیزات سیستم ارت از کشور فرانسه است و تاکنون پروژه های بسیاری را در جای جای ایران عزیز انجام داده است. شرکت مهندسی نیرو ایستا در تلاش است تا از این طریق بتواند گامی موثردر جهت ایمن سازی و کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از حوادث بردارد. این شرکت با داشتن پرسنل مجرب دارای سابقه درخشان بوده و آماده انجام کلیه پروژه های سیستم ارتینگ و حفاظت از صاعقه و صاعقه گیر برای کارخانجات، آپارتمان ها ، شرکت ها و …. در سراسر ایران می باشد.

1,533 total views, 2 views today

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *